Ramelton > Festival/Events > Lennon Festival 2008  



A Message from Mr. Thomas Harte

It is my privilege and honour as a member of the Lennon Festival, on our 39th year to wish you all
' A Cead Mile Failte '.
As every year there is always sorrow as well as gladness this year we mourn the sad loss of Mickey Hunter, who drove in style year after year in the carnival parade and we will miss his smiling face on his beloved David Brown tractor.

We are delighted to announce a few new events
in a programme by a group of young people who joined the committee.

We welcome Margo back to open our festival this year and she is still popular as she was back in 1972 when she opened that Festival.

Once again I wish to thank all our sponsors
and those who helped in any way.
Hope you all enjoy the Festival

Thomas Harte

Committee 2008

Thomas Harte, John Gallagher,
Ann Marie Collum, Catriona McCafferty, Kathleen Duffy, Brian McFadden,
Dermot Mills, Eddie Boyce,
Noel Patterson, James Friel, Paul Friel

Pics of the Festival 08


Results of the festival competitions

QUEEN OF THE LENNON
1. Haley Gunn, 2. Danielle McNamee, 3. Taniya

LITTLE MISS RAMELTON
Katlyn Doherty, Buncrana

PRINCE CHARMING
Sam Lee, Ramelton.

GLAMOROUS MOTHER
Kerry Brown, Ramelton

GLAMOURS GRANNY
Kathleen Duffy, Aughnish Road , Ramelton

BONNY BABY OVERALL WINNER
James Toye

CARNIVAL PARADE
1. Fusion Hair Saloon, 2. Playgroup goes Hawaian.
3. Plumber on Call

Best Effort: Slip Inn Bar
Carnival: Recession Hits Blacks Pole Dancers Agricultural: David Brown Tractor
Vintage: Red Panther
Children's: Back 2 the Pedals for L Drivers
Advertising:
Gerry McGirr, Wedding Car
Industrial: Lennon Agricultural Services
Animals: Nancy the Vugine Heifer

BOYS 0-6MTS
1.Cian Gallagher, Glenswilly
2.Eoghan Dunleavy, Rathmullen
3.David McBride, Ramelton

GIRLS 0-6MTS
Kaylagh Sweeney, Rossnakill, Melissa Aiken, Ramelton
Treigheinach Brannigan, Buncrana

BOYS 6-12MTS
1. James Toye, Ramelton, 2. Corey Friel, Ramelton
3. Luka Bonnar, Letterkenny

GIRLS 6-12MTS
Naoise O'Donnell, Ramelton, Tara Burke, Ballyare
Zoe Louise Guichard, Letterkenny

BOYS 1-2YRS
1. Rory O'Brien, Ramelton, 2. Lee Patterson, Ramelton
3. Jamie McGee, Ramelton

GIRLS 1-2YRS
Erin Gallagher, Glenswilly, Kelise McCready, Falcarragh
Emily Aiken, Ramelton

BOYS 2-3YRS
1. Bradley Coyle, Ramelton, 2. Jack Coyle, Ramelton
3. Mark Lowry Connolly, Ramelton

GIRLS 2-3YRS
Leah Doherty, Letterkenny, Chloe Martin, Fanad
Grace McFadden, Ramelton

BOYS 3-4 YRS
1. Dylan Aiken, Ramelton, 2. Conor Gallagher, Glenswilly
3. Ryan Barret / Cian Sweeney

GIRLS 3-4YRS
Kayla Thistlewood, Ramelton, A'alya Mustapha, Ramelton
Zoe Duffy, Letterkenny

TWINS
1.David & Aoife Lyons, Ballymote, Sligo

CAR TREASURE HUNT
1. Martin Duff, 2. Joe Diver

CHILDRENS ARTS COMPETITON
Keith Kavanagh

WHEEL CHANGING
Adrian Mc Elhinney

GO KART
Kristofer Mc Fadden

FLING ON THE BING
Conway's Bar

WALZING COMPETITION
Gerald & Susie Mc Fadden

JIVING COMPETITION
Conway's Bar

RAFT RACE
1. O'Shaughnessy, 2. Bath Tub Challenge

CHILDREN'S TALENT COMPETITION
Ross & Oisin Skinnader
 
CHILDRENS'S FANCY DRESS
Overall:
Roisis Daignan

ADULTS ADVENTURE TRAIL
Tom & Deirdre Egan

CHILDREN'S ADVENTURE TRAIL
Sec School:
Nicole McFadden & Rachel Martin
Nat School: Chloe Moore & Demmie Hunter

LARGE GARDEN
1.John Shields, Milford Road
2. Sonny Gallagher, Church Street

SMALL GARDENS
1. Edward Boyce, Racecourse,
2. Teddy Boyce, Pound Street

BEST PAINTED NEW HOUSE
M. Kearney , Aughnish Road

BEST PAINTED OLD HOUSE
Art Gallery, Castle Street

BEST WINDOW BOXES
Rose McCahill

BEST KEPT BUSINESS PREMISES

Eunan Gormley / Ross Art Gallery

BEST FLORAL DISPLAY
Joe Mooney, Bridgend

BEST KEPT AREA
Town Park

BEST HANGING BASKETS
Anna Stewart, Back Lane

SINGING PUB
1. Conway's Bar, 2. Lennon Lodge

SPIRIT OF THE FESTIVAL
Bridge Bar

BEST SINGER
Crawford Pyper


back to top

design / copyright by
HHE Web + design